Overslaan en naar de inhoud gaan

Watermaal-Bosvoorde - GEN-werken

We leggen twee nieuwe sporen aan die gebruikt zullen worden door toekomstige GEN-treinen. Daarom hebben we de spoorwegbedding verbreed en passen we de infrastructuur aan om de lijn Brussel-Ottignies op vier sporen te brengen. We vernieuwen ook de stopplaatsen om de reizigers beter te kunnen ontvangen.

Locatie

Tussen de Bundersdreef en de Ooienstraat in Watermaal-Bosvoorde

Planning

Begin: maart 2018
Eind: 2026

Nieuws over de werf

(update: november 2025) 

Wanneer werken we?

  • Regelmatig tijdens de weekdagen

Welke impact hebben deze werken?

  • Geluid-, stof- en trillingshinder zijn mogelijk als gevolg van het gebruik van werfmachines.
  • Werfverkeer en personeel op en rond de werf.
  • Kunstmatige werfverlichting.
  • Gebruik van een werktrein.

Wat verandert het GEN voor Watermaal-Bosvoorde?

Dankzij de GEN-werken in Watermaal-Bosvoorde is het gemakkelijker Brussel in en uit te rijden. Op termijn zal er voor de reizigers een ruimer aanbod zijn van treindiensten in een straal van 30 kilometer rond Brussel (gemiddeld 4 treinen per uur tijdens de piekuren).

De lijn 161 doorkruist het Zoniënwoud en komt dan in het centrum van de gemeente Watermaal-Bosvoorde. Wij hebben in Watermaal-Bosvoorde het GEN-project uitgewerkt zodat twee verschillende omgevingen mooi in elkaar overvloeien, met aanpassingen die de kans bieden:

  • Aan fauna en aan de voetgangers om de spoorweg veilig over te steken.
  • Aan de buurtbewoners om te genieten van een nieuw park en moestuinen op de overdekte sleuf tussen de Archiefstraat en de Van Becelaerelaan.

Wat brengt de toekomst?

Watermaal

  • Aanpassingen in het station (door NMBS).

Bosvoorde

  • Aanpassingen in het station (door NMBS).
  • De afwerkingen en herstellingen van de civieltechnische werken tot eind 2025.
  • De elektrische voedingswerken van de overkapte sleuf lopen tot eind 2025.
  • De installatie van de veiligheidsvoorzieningen in de overkapte sleuf en de afwerking van de nooduitgangen en technische lokalen zullen doorgaan tot in het voorjaar 2026.
  • Inrichting van de bovenkant van de overkapte sleuf: onderzoek loopt (planning nog te bepalen).

Wat hebben we reeds verwezenlijkt?

  • Plaatsing van alle bovenleidingsportieken voor het GEN.
  • Vernieuwing van de bovenleiding tussen Bosvoorde en Groenendaal in het Zoniënwoud.
  • Bouw van de brug in de Elandstraat (betonnen elementen worden op hun plek geschoven en er wordt een bekleding van imitatiemetselwerk aangebracht).
  • Verplaatsing van de sporen.
  • Afbraak van het oude perron in Watermaal.
  • Bouw van de halve tunnel onder de sporen in het station van Watermaal.
  • Bouw van de tweede helft van de overdekte sleuf ter hoogte van de Archiefstraat (tussen de Vliegend Hert- en Sprinkhanenlaan).
  • Plaatsing geluidsmuren.
  • Bouw van de centrale perrons en de vier sporen werden in gebruik genomen.

We hebben ook de kunstwerken aangepast en het spoorwegdomein ingericht in het Zoniënwoud. Deze werken waren nodig om de spoorbedding te verbreden en hebben geleid tot een situatie waarbij de fauna en flora in de omgeving werden gerespecteerd.

We danken je voor je begrip en geduld. Onze teams stellen alles in het werk om de hinder tot een minimum te beperken.

Het is jammer genoeg altijd mogelijk dat we de werkplanning moeten herzien, bijvoorbeeld als gevolg van slecht weer. Daarom is de timing die we meegeven steeds indicatief en is het altijd mogelijk dat die nog wijzigt.